Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

vytvoření drážky

Kompletní přehled příspěvků v tématu vytvoření drážky řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Pavel Šimůnek

Poslat zprávu | Profil
Datum: 3.11. 2013 | Zobrazeno: 10733x
Konfigurace CATIA: V5R19

Text dotazu:
Dobrý den,

dokázal by mi někdo poradit jak namodelovat šroubovitou drážku do válce? Něco jako když se brousí závit, jenže drážka není V profilu ale obdélník. V příloze mám model. Jde o namodelování situace kdy na válec pr.2,4 potřebuji tu šroubovitou drážku která je v reálu tvořena brusným kotoučkem pr.3, tl0,2.
Nejdříve jsem myslel že je to jednoduché. Udělat "řez" kotoučem abych dostal profil, udělat šroubovici a sweepem vytvořit drážku. Jenže v reálu to takto nevypadá. Kotouč brousí i svýma bokama (jedním bokem před místem kde je profil, druhým bokem za místem profilu).
Je to vidět i na modelu, že kotouč zasahuje do válce s drážkou.

Zkoušel jsem nějak táhnout sweepem i boky ale bezúspěšně.

Předem mockrát děkuji za radu!

Přiložené soubory:
drazka.CATPart

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#4223] | Publikováno: 03.11. 2013 - 12:10
Dobrý den,

tohle by snad mohlo být dobře. Drážku tvoří přední horní a zadní spodní hrana kotoučku, takže pro sweep se musí použít právě tyto hrany. Sweepy pak budou dva, spojené nějakým přechodem. V příloze je výsledek, se sweepy by si to ještě chtělo pohrát, aby byly hladké a pěknými okraji, ale v principu je to ono.

Výsledný tvar vzniká tažením tělesa pro křivce, to Catia neumí (tedy samozřejmě umí, když budete simulovat obrábění). V tomto případě, kdy je trajektorie spirála, se to dá takto obejít.

PS: V modelu je to "namaštěné" narychlo jedno přes druhé...

Přiložené soubory:
drazka_uprava.CATPart

Přiložené obrázky:

Pavel Šimůnek

Poslat zprávu | Profil
[#4224] | Publikováno: 03.11. 2013 - 20:48
Perfekt, přesně takto jsem to myslel.
Moc děkuji
Tak nějak jsem měl představu, že by to mělo jít udělat jen se mi nepodařilo udělat ty boční sweepy.
Ohledně toho co píšete, omlouvám se za asi hloupý dotaz (jsem v podstatě začátečník) ale chápu že okraje by to chtělo upravit ale nějak mi není jasné jak by se daly ty sweepy ještě doladit jak píšete aby byly hladké? Nějakou další funkcí, úpravou parametrů sweepu? Vyhlazením by ale došlo k odchylce od požadovaného tvaru nebo se pletu?

Předem mockrát děkuji
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#4225] | Publikováno: 03.11. 2013 - 21:10
Já bych spíš zkusil nahradit u sweepu guide line, ty konce půlkružnic nejsou optimální a u vnitřku drážky vzniká jakoby malé zaoblení.
Možná by se místo sweepu dal použít i multisection - profil půlkružnice a guide dvě šroubovice.
Pavel Šimůnek

Poslat zprávu | Profil
[#4226] | Publikováno: 03.11. 2013 - 22:09
toho malého zaoblení jsem si také všimnul, překvapilo mě kde ho tam Catia vzala.

Přes Multisection jsem to teď zkoušel ale nedobral jsem se k výsledku.
Tak zůstanu u sweepu :-)

Každopádně děkuji
Lark3

Poslat zprávu | Profil
[#4228] | Publikováno: 04.11. 2013 - 11:43
Pokud se ta drážka bude vyrábět kotoučovou frézou, boky nikdy rovné nebudou. Vždy budou "ometené" od hrany kotouče, v závislosti na poměru průměrů hřídele a kotouče, a taky stoupání spirály. Přesná spirálová drážka s rovným bokem se dá vyrobit jedině stopkovou frézou (cigárkem), s osou přesně v ose hřídele. V catii jsem to ale modelovat nezkoušel.


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.