Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Axis System

Kompletní přehled příspěvků v tématu Axis System řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Jaroslav Pitoňák

Poslat zprávu | Profil
Datum: 20.2. 2015 | Zobrazeno: 9835x
Konfigurace CATIA: V5 R20 SP7 HF26

Text dotazu:
Zdravím, mám jednoduchý dotaz a doteraz som nenašiel uspokojivú odpoveď:

Pri vytváraní súradnicového systému (Axis System) je v Catii možnosť zaškrtnúť volbu "Current". Aký je rozdiel v tom, či súradnicový systém je "Current" alebo nie je "Current"? Aké využitie má táto voľba? Prikladám png.

Dik za odpoveď

Přiložené obrázky:

Vlasťa

Poslat zprávu | Profil
[#4960] | Publikováno: 20.02. 2015 - 09:35
Dobrý den,
chová se to podle přiloženého obrázku, tedy že nově vytvářená geometrie (např. Point typu Coordinates) bere jako svůj počátek AS se zaškrtnutou volbou Current.

Přiložené obrázky:

Radovan Kuchař

Poslat zprávu | Profil
[#4964] | Publikováno: 20.02. 2015 - 09:52
Ahoj, když do nového partu vložíš další osový systém, tak je stále aktivní systémový, ale když u nového zaškrtneš Current, tak bude aktivní ten co jsi tam vložil Ty. Snad to stačí. Van
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#4965] | Publikováno: 20.02. 2015 - 10:18
Ano, přesně tak. Pokud je v modelu vytvořený Axis system a je nastavený jako Current, některé funkce, kde se zadává geometrie pomocí souřadnic, pak bere jako počátek tento Axis system a nikoliv absolutní počátek modelu.

Aktuální (Current) lze nastavit i v kontextovém menu (pravé. tl. myši nad Axis system) a vybrat volbu Set As Current. pak se zobrazuje zvýrazněný oranžovou barvou a jeho reprezentace je plnou čarou. Ostatní AS, pokud nějaké existují, se zobrazují čárkovaně.

Přiložené obrázky:

Jaroslav Pitoňák

Poslat zprávu | Profil
[#4966] | Publikováno: 20.02. 2015 - 12:33
Dík za vysvetlenie, teraz už v tom mám jasno. Takže "Current Axis System" nemá žiadny iný špeciálny význam.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#4967] | Publikováno: 20.02. 2015 - 12:43
Ne, opravdu nemá. Pouze při vytváření řeknete, že právě tento se stane tím aktuálním.
Jan Myska

Poslat zprávu | Profil
[#4970] | Publikováno: 24.02. 2015 - 09:31
Dobry den, mam dotaz jeste k souradnemu systemu. Do sestavy s prostredim od zakaznika mam vlozeny dil a jeho pocatek mam zarovnany s pocatkem sestavy. V dillu jsem si vytvoril novy souradny system a nastavil jako current. Od noveho SS jsem si offsetnul rovinu a na ni vytvoril skicu. Pocatek skici se ovsem umistil do puvodniho SS. Co jsem kde zapomnel nastavit aby novy SS byl bran jako hlavni a pocatky skic byly umistovany do noveho SS? Verze Catie V5R19 dekuji mnohokrat omlouvam se za diakritiku mam nemeckou klavesnici:(
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#4971] | Publikováno: 24.02. 2015 - 15:02
Tohle bohužel nesouvisí s tím, který AS je nastavený jako current. Pokud použijete tzv. Sliding sketch (první ikona), počátek skici se vždy vytvoří jako průmět nulového bodu kolmo k rovině skici (vámi vytvořené) - proto se vám zdá, že je to pozicované k absolutnímu souřadnému systému.

Aby se počátek skici navázal na AS, použijte jako skicovací rovinu přímo AS. Počátek skici pak bude svázaný s počátkem AS, ale orientace os ne.

Ideální je pak použít druhý typ skici, tzv. Positioned sketch - tam si můžete přesně určit počátek i orientaci pomocí geometrie, a tato vazba bude trvalá.

Jan Myska

Poslat zprávu | Profil
[#4972] | Publikováno: 24.02. 2015 - 15:41
Dekuju za odpoved. Pouzivam pouze positioned sketch a rozcilovalo mne prave ze musim pokazde urcovat Origin na prave pouzivany SS. Ve skrytu duse jsem doufal ze to pujde zautomatizovat prave pomoci nastaveni current na SS.


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.