Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Výřez konkrétní oblasti v zaslaných CAD datech

Kompletní přehled příspěvků v tématu Výřez konkrétní oblasti v zaslaných CAD datech řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Martin

Poslat zprávu | Profil
Datum: 13.7. 2016 | Zobrazeno: 8507x
Konfigurace CATIA: 24

Text dotazu:
Zdravím, od zákazníka nám chodí obsáhlé data, které jsou více-objemové (velikostně nepřijatelné) a pro naší kontrolu zástavby nám stačí pouze výřez určité oblasti. Data chodí ve více sestavách a já mám dotaz, zda je nějaká možnost JEDNODUCHÉHO výřezu oblasti, která nás zajímá.

V úvahu připadá, vytvoř AllCatPart a u všech body to osplitovat = časově náročné, nepřijatelné.

Další možnost AllCatPart, do IGESu, zjoinovat, otrimovat = nereálné, velké množství ploch.

Rady odborníků?

Děkuji

Slavoslav

Poslat zprávu | Profil
[#5900] | Publikováno: 13.07. 2016 - 08:47
Jedine co ma napada je vytvorit AllCatPart, cez booleanovsku (Assemble) operaciu zjednotit vsetky body a nasledne pouzit split.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#5901] | Publikováno: 13.07. 2016 - 09:00
Dobrý den,

tohle je poměrně častý požadavek, nicméně moc uspokojivých řešení se nenabízí.

1. viz Váš návrh, ořez všech modelů nějakým boxem, kulovou plochou atd. Zde by se dalo automatizovat makrem (uživatel by pouze definovat plochu ořezu, makro by se postaralo o zbytek ---> velká časová úspora). Kdysi jsem podobný požadavek řešil s jedním zákazníkem.

Musela by ale být splněné určité podmínky, např. že modelu budou v objemu a ne v plochách. Pak by se z ořezaných modelů daly vytvořit i mrtvoly, čímž by se dále snížila datová velikost.

2. Použít CGR místo plnohodnotných dat. V dnešní době, kdy bývá RAM minimálně 16GB už se s CGR daty moc nepracuje, ale pořád je to možnost úspory, alespoň co se týká objemu dat. Požadavek na grafický výkon se také sníží.

3. Nástroj (makro), které by dokázalo předvybrat součásti, které souvisí se zájmovou oblastí a ty poté ještě třeba oříznout. Nejsem si ale jistý, zda by se dalo makrem bezchybně měřit, pokud by modely byly pokaždé jinak vytvořené (jednou objemy, jednou plochy, ...).

Něco by se možná našlo i v modulu DMU, ale tam jsou spíše funkce pro zjednodušování geometrie, tvorbu obálek, kinematických křivek a obálek apod., a samozřejmě musíte mít příslušnou licenci.

Většinou nezbyde než opravdu data otrocky připravovat manuálně nebo investovat do vytvoření automatizovaného nástroje. Investice se v případě častého použití velmi rychle vrátí.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#5903] | Publikováno: 13.07. 2016 - 09:15
Uživatel odpovídá na příspěvek #5900:
Správná úvaha, ale booleovské Assemble velmi často neprojde kvůli tangentním dotekům jednotlivých objemů. Např. u svařence z rovných profilů problém nebude, ale u automotive dílů (tvarově složité plechy) je takřka 100% pravděpodobnost, že se součet nepodaří.
forestgump

Poslat zprávu | Profil
[#5904] | Publikováno: 13.07. 2016 - 09:24
Dobrý den,

přikládám jeden postup.

1. Tools / generate CATPart from product.
2. Založím si nový product do kterého vložím vygenerovaný Allcapart.
3 Tools / generate CATPart from product se zatržítkem Merge all bodies of each part in one body.

Pokud se Catii bude vše zamlouvat vytvoří part s asembelnými body. Tímto obejdu otrocké asemblení jednotlivých body.

Fajn den.


Martin

Poslat zprávu | Profil
[#5906] | Publikováno: 13.07. 2016 - 12:05
Uživatel odpovídá na příspěvek #5904:
Nefunguje. Fajn den
Milan Frýba

Poslat zprávu | Profil
[#7023] | Publikováno: 22.10. 2021 - 08:16
Zdravím,
Mám podobný problém:
Mám v modelu mnoho těles (cca 1200). Potřebuji odřezat nadbytečné části. Vytvořím si "prstencovou" plochu (příp. tělěso).
Normálně jsem to dělal tak, že jsem všechna tělesa sloučil pomocí assemble do jednoho a potom to ořízl hromadně.
Nyní mám ovšem problém, že pro mnoho body Catia nenalezne korektní průnik (tangentní napojení ap.) Bohužel je jich tolik, že není možné je procházet jednotlivě. Lze to nějak obejít?
Zkoušel jsem assemble features v sestavě, ale zdá se mi, že to vezme jen Part body...

Nějaké nápady?
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#7026] | Publikováno: 28.10. 2021 - 13:56
Dobrý den,

standartními funkcemi to asi lehce nepůjde, viz. váš koment s nemožností jednoduše sečíst Body do jednoho.

Věřím tomu, že některé automobilky mají své vlastní nadstavby (např. pro DMU), které tohle dokážou. Otázka je, jestli pracují s geometrií nebo jen s teselovanými daty (CGR a pod.). K tomu se ale nemáte šanci dostat.

Funkční řešení tedy bude opravdu jen nějaké makro, kterému se zadá oblast zájmu (roviny, box z ploch) a to pak bude procházet party a ořezávat vše na co narazí (nebo jen PartBody / Body / ...). Mohlo by se v tom i automaticky vyloučit vše, co by bylo mimo box, tj. mimo oblast zájmu.


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.