Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

GSD-Excel

Kompletní přehled příspěvků v tématu GSD-Excel řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Michal Nytra

Poslat zprávu | Profil
Datum: 10.9. 2017 | Zobrazeno: 8373x
Konfigurace CATIA: V5R20

Text dotazu:
Dobrý den,

mám problém ohledně tvorby bodů/křivek pomocí makra v Excelu. Při spuštění makra se mi objeví chybová hláška. Přitom licenci mám.

PS: není možné vytvořit křivku pomocí textového souboru (*.txt) pomocí vlastního makra?

S pozdravem Michal Nytra.

Přiložené obrázky:

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6319] | Publikováno: 10.09. 2017 - 19:34
Dobrý den,

ještě by bylo dobré vědět, co makro dělá, na jaké funkce (resp. licence) se odvolává atd.

Jakou křivku se snažíte vytvořit? Spline je dostupná i v MD2, GSD a vyšší licence nepotřebujete. Podle hlášky makro zřejmě zkouší nějakou zadat vlastnost feature, která se např. dostupná až v GSO. Bez kódu na to nelze přijít.

A k poslednímu dotazu - je možné ledacos. Makrem se na základě dat např. v excelu dají vytvořit i celé lopatky turbíny... Musíte to ale více specifikovat. :-)
Michal Nytra

Poslat zprávu | Profil
[#6320] | Publikováno: 11.09. 2017 - 07:21
Soubor *.xls, který má křivky vytvořit, je přímo od DS (viz příloha).
Cíl je takový, že si na základě vlastního algoritmu vypočítám souřadnice bodů, které tvoří boční křivku zubu ozubeného kola. Ten bude vytvořený v libovolném jazyce (zatím je v matlabu, ale posléze bude v javě nebo jiném jazyce). Souřadnice mi algoritmus uloží do textového souboru nebo excelu a na základě těchto dat bych vytvořil křivku/křivky.
Určitě by se algoritmus dal pak převést do aplikace, která by byla vytvořena jako form app v CATII, jedná se jen o převedení metod do správné podoby pro basic.

Přiložené soubory:
GSD_PointSplineLoftFromExcel.x

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6321] | Publikováno: 11.09. 2017 - 12:36
Aha,

tak to rozdělme na dvě části:

1) výpočet souřadnic bodů - to skutečně může být v čemkoliv, klidně i ve VBA / CATScriptu / VB.NET

2) vytvoření bodů v CATIA podle souřadnic - zde se nabízí VBA, VB.NET - programově jde o trivialní algoritmus, de facto jeden cyklus procházející seznam souřadnic a tvořící body a z nich pak (podle obsahu v příloze) splajny.

Pokud je kód makra v excelu, jde o syntaxi VBA a to jde 1:1 překlopit do VBA projektu v CATIA.
Michal Nytra

Poslat zprávu | Profil
[#6322] | Publikováno: 11.09. 2017 - 13:43
A v jste už takový algoritmus, který prochází data souřadnic, tvoří body a případně jimi proloží křivku, používal?
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6323] | Publikováno: 11.09. 2017 - 16:50
Jde o to co přesně chcete. Pokud je to jen vytvořit body (Point) podle souřadnic x,y,z a protáhnout skrz ně Spline, tak je to banalita. Vytvoření křivky, která vznikne nějakou interpolací nebo proložením skrz tyto body, už to taková sranda nebude.

Řečeno catiovsky, vytvoření geometrie podle zadaných hodnot je sranda, jakmile je v tom složitá matematika, musí se někde počítat. Když budou body hodně husté a výsledná splajna bude odpovídat požadavku, stačí jen "převést" souřadnice do Catie.

Nějak takhle dělají v Doosanu lopatky turbín. Výpočtáři konstruktérům dodají excel s hromadou bodů, které tvoří dvě strany profilů lopatky v několika řezech. K tomu mají speciální makro, které dokáže pouze na základě excelu vytvořit tyto profily (jako např. splajny) a skrz ně protáhnout výslednou plochu. Lopatka tak vypadne doslova "na kliknutí".

Souřadnice bodů ale musí být naprosto přesné a odchylky od ideálu jsou pak dané vlastními algoritmy Catia při tvorbě splajn a plochy.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6324] | Publikováno: 11.09. 2017 - 16:54
A samozřejmě jsem dělal spousty věcí, kdy se Catie "krmila" excelem a padala z ní geometrie.

Tohle je něco podobného - simulace optiky

nebo jsem zkoušel převádět STL data do ploch v GSD - (také funkční, ale prakticky nepoužitelné v pro Part - performance u větších modelů šílená)


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.