Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Myš a trackball (spaceball)

Kompletní přehled příspěvků v tématu Myš a trackball (spaceball) řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Baron

Poslat zprávu | Profil
Datum: 18.11. 2010 | Zobrazeno: 14111x
Konfigurace CATIA:

Text dotazu:
Dobrý den.
Mám dotaz ohledně používání vhodných myší pro CATIA V5. Začínáme s kolegou v CATIi a máme problémy s myší s rolovacím kolečkem. Práce s takovou myší je velice nepohodlná (mírně řečeno). Sehnat dnes třítlačítkovou myš bez tohoto kolečka je téměř nemožné. Proto uvažujeme o použití trackballu (spaceballu). Můžete nám dát tip na spolehlivý a ověřený trackball nebo kde sehnat třítlačítkovou myš bez kolečka?

CaTLama

Poslat zprávu | Profil
[#1318] | Publikováno: 18.11. 2010 - 10:32
Spacexplorer třeba zde http://www.3dshop.cz/hardware/spaceexplorer ale sehnat se dá určitě i za nižší cenu.
Slušné optické třítlačítkové myši dodávají (nebo ještě donedávna dodávali) HP ke svým pracovním stanicím. Kontaktujte nejbližšího dealera HP techniky, ať vám je zkusí sehnat sólo.
Karel Šůma

Poslat zprávu | Profil
[#1319] | Publikováno: 18.11. 2010 - 10:41
Uživatel odpovídá na příspěvek #1318:


Používáme ve firmě už 5 let model od fa LENOVO MO09BO viz příloha.

Přiložené obrázky:

Zdeněk Mrázek

Poslat zprávu | Profil
[#1320] | Publikováno: 18.11. 2010 - 11:13
Zauvažujte i nad možností 5tlačítkové myšky. Používám ji 7 let a bohatě mi to stačí. Jedno boční tlačítko mám nastaveno jeko střední, takže zoom a otáčení provádím pomocí něho. Je to o zvyk, ale je to podstatně pohodlnější, než mačkat kolečko jako střední tlačítko (to je opravdu opruz).
Netvrdím, že je to lepší řešení než spaceball (s ním jsem nikdy nepracoval), ale je to použitelná alternativa.
Kolben

Poslat zprávu | Profil
[#1321] | Publikováno: 18.11. 2010 - 17:19
Baron

Poslat zprávu | Profil
[#1322] | Publikováno: 18.11. 2010 - 17:46
Děkuji moc přátelé za vaše cenné rady.
Jiří Pešek

Poslat zprávu | Profil
[#1323] | Publikováno: 19.11. 2010 - 23:59
Ahoj,

používám myš z kolečkem již létá a nevyměnil bych za tří-tlačítkovou ani náhodou. Každýmu vyhovuje něco jiného. Pracuji hodně ve stromu CATIE a kolečko se hodí. Kolečko používám jako třetí tlačítko. V práci mám k dispozici ještě space pilota docela šikovná věc. Hlavně možnost používání předdefinovyných kláves. Má to jednu nevýhodu pokud si člověk na to zvykne špatně se bez space pilota dělá. Myš je většimou všude.

:))

JP
Jan Svoboda

Poslat zprávu | Profil
[#1324] | Publikováno: 21.11. 2010 - 17:08
Ahoj,
ja bych se připojil k Jirkovi, že myš s kolečkem je hodně výhodná a představa, že bych měl stromem pohybovat jinak než kolečem mě děsí... :)
Už hodně let používám Logitech MX518, je docela dobrá do ruky a lehká.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1325] | Publikováno: 21.11. 2010 - 19:31
U jakékoliv jiné aplikace si práci bez kolečka nedovedu představit, ale u Catie jediné mi kolečko naopak vadí. Troufnul bych si říct, že bez kolečka "klikám" 2x rychleji. Je to věc názoru a zkušenosti, co vyhovuje jednomu, nemusí se líbit druhému.
Chvíli jsem používal i SpacePilot, nakonec jsem stejně zůstal jenom u myši. Polohování s s ním je sice perfektní, bez myši se ale člověk stejně neobejde.
Pepe_CZ

Poslat zprávu | Profil
[#1327] | Publikováno: 22.11. 2010 - 09:22
Dobré téma :-)

Je spíše na zváženou zda-li používat trackball nebo polohovadlo(3d myš).

Rozhodně se shodneme všichni na jednom, klasická myš je handicap.

Trackball je jen pomůcka, ale space mouse je teprve správným nástrojem.
(bohužel u 3D myšek mám v Catii problém - souřadné systémy - jelikož Catia rotuje kolem souřadných systémů a ne těžiště tělesa, dochází k problémům převážně v automobilovém průmyslu, kdy jsou některé díly modelované mimo nulové body a jejich rotace je tak činěná kolem nulových bodů (tedy nepoužitelné) - nemluvě o mrtvolách. Ale snad je to jen moje neznalost :-)
Pavel Krsek

Poslat zprávu | Profil
[#1367] | Publikováno: 29.11. 2010 - 18:48
U me je to klasicka 2tlacitkova mys s koleckem - LOGITECH,
a do leve ruky Spacepilot, kde jsou take nadefinovany na tlacitkach nejcastejsi prikazy.

S touto kombinaci jsem naprosto spokojen.

Nedokazu si predstavit praci na Catii pouze s mysi.

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1370] | Publikováno: 29.11. 2010 - 19:09
Uživatel cituje z příspěvku #1327:
' jelikož Catia rotuje kolem souřadných systémů a ne těžiště tělesa'
Catia rotuje podle bodu, který si vyberete prostředním tlačítkem. Implicitně je to onen nulový bod, ale jde měnit, jinak by všechny Space piloty a jiná polohovadla byla nanic.
NitraM

Poslat zprávu | Profil
[#1533] | Publikováno: 31.12. 2010 - 21:50
Ahoj,

ja pouzivam http://www.klikman.cz/HP-opticka-3-tlacitkova-mys-USB-113909, at uz v praci nebo pro modelovani doma, a nemuzu si to vynachvalit.Pro CATII je mys s koleckem podle me hodne nepouzitelna.
A ac to tak nevypada, eronomie teto mysi je na velmi vysoke urovni.

M.
Radek-k

Poslat zprávu | Profil
[#6869] | Publikováno: 15.10. 2020 - 09:57
Po x letech práce v Catii s obyčejnou třítlačítkovou myší HP pokukuju po něčem určeném přímo pro konstruktéry. Docela se mi líbí CadMouse Pro (3D Connexion). Nemáte s ní někdo zkušenost? Jak je dosažitelné prostřední tlačítko přes kolečko, jak "sedí" tvar...?

Přiložené obrázky:

Jakub Dědík

Poslat zprávu | Profil
[#6870] | Publikováno: 26.10. 2020 - 21:37
Zdravím, toto téma je docela různorodé. Obecně zastávám názoru, že na myšy se nemá vůbec šetřit, protože je to vaše ruka, která bude mít po x letech neustálého klikání problémy. Např jak píší zde ...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4272839/

Prakticky klávesnice a myš je naše lopata a krumpáč. Pokud máte špatné nářadí, práce se dělá špatně. Bohužel tohle né každý chápe a šetří kde se dá... Každému taky padne do ruky něco jiného.

Přirovnal bych námahu při práci v catii podobně jako vrcholovým hráčům RTS, MOBA a FPS apod. Koukal bych tedy po kvalitních ergonomických myších určených pro profesionální hraní. Za mě obětování kolečka jen pro Catii je krok zpět. Předpokládám, že kontruktér musí ještě používat excel, pdf, powerpoint, www, word a emaily a zde si zbytečně ztěžujete ovládání ostatních aplikací. Navíc když je spousty aplikací kde je funkční zkratka ctr+točení kolečka myšy jako zoom in a out.

Navrhoval bych vyzkoušet si několik myší a vybrat si co padne do ruky. Také bych nebyl líný a naučil se ovládat například zkratky, která každá draší myš má (například namapovat update, uložení, properties, hide show a další nejpoužívanější nástroje)

Pokud bych mohl navrhnout jeden typ co už delší dobu používám tak je to starší verze tuté logitech MX Master.

https://www.logitech.com/cs-cz/products/mice/mx-master-3.910-005694.html


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.