Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

První krůčky :)

Kompletní přehled příspěvků v tématu První krůčky :) řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Komik1000

Poslat zprávu | Profil
Datum: 14.10. 2011 | Zobrazeno: 10941x
Konfigurace CATIA:

Text dotazu:
Zdravím uživatele Catie.
5 let profesně pracuji s NX a nyní se snažím zorientovat i v jiných CAD systémech -zaměstnání končí :(

Po prvním rychlém seznámení mi chybí některé návyky z NX:

1)Pohled na rovinu XY, tak jak je běžné, Y nahoru a to jedním tlačítkem nebo klávesou.
2)Zoom za myší a ne na střed obrazovky
3)Možnost omezení úchopového bodu (například jen středy kružnic)
4)Umístění lokálního souřadného systému různými způsoby, třeba na střed vybrané plochy s normálou v Z
5)Několikrát se stalo že místo pohybu s modelem jsem pohyboval jen stromem, nedokázal jsem to přepnout zpět.

Můžete mi s tím někdo pomoct?
Další otázky jistě budou následovat, ale věřím, že brzy budu radit zase já.

Díky Jirka

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#2288] | Publikováno: 14.10. 2011 - 18:24
Dobrý den, postupně k vašim dotazům:

ad 1) viz http://www.catia-forum.cz/manual-catia/introduction/#view

ad 2) viz http://www.catia-forum.cz/manual-catia/introduction/#move

Není mi úplně jasné, co je myšleno "zoom za myší". V Catii je funkce Zoom in / out a pak Fit in all - pravděpodobně myslíte tuto funkci.

Pozn.: Střed otáčení se vybere kliknutím prostředním tlačítkem přímo na modelu.

ad 3) tady se obávám, že alternativu nenajdete, alespoň o tom nevím. Ve skicáři jde navigátor potlačit stisknutou klávesou SHIFT

ad 4) toto lze, jen je třeba si pro polohování vytvořit potřebný bod (počátek) a úsečku (směr). Ty mohou být ve stromu umístěné pod tímto souř. systémem

ad 5) viz
http://www.catia-forum.cz/manual-catia/introduction/#tree_manipulation

Aktivace/deaktivace stromu se provede také kliknutím na malý osový kříž v pravém spodním rohu.

A dobrá rada na konec: Nesnažte se hledat to samé, co uměl NX, představte si, že jste žádný CAD software v životě neviděl. Půjde vám to mnohem lépe. :-)
Komik1000

Poslat zprávu | Profil
[#2289] | Publikováno: 14.10. 2011 - 20:01

Děkuju velice za ochotu, nicméně stále v tom vidím problém :(
Snad za to nemůže i stařičká verze V5R17 SP3


1)tady jsem právě očekával od TOP view pohled s Y směrem nahoru, mě to dává Y doprava, X dolů, ty pohledy jsou všechny otočený jinak než je obvyklé, proč?

2)zoom za myší znamená, že střed zoomování -bod který zůstává na svém místě, je v místě kde kliknu myší a začnu zoomovat. Už nevím v kterém CAD to bylo v nastavení, ale jinak je to uplně běžné. Asi půjde jen o zvyk, snad zvládnu pohyb modelu i v Catii.

3)není to potřeba až tak často, uvidím jak se s tím poperu

4)ještě tomu nerozumím, ale věřím že to půjde. Můžete mě nakopnout ještě víc?

5)to kliknutí na ten kříž je přesně ono,díky. On právě ten strom a práce s ním je dost odlišná od ostatních CAD.


Zkoušel jsem SolidWorks a OneSpace, všude to tak nějak intuitivně šlo, Catia je jiná :)
Věřím, že má spoustu předností, ale zatím je pro mě trochu divná. Velkou sílu asi bude mít v uživatelském programování maker, to je téměř nevídané.

Děkuju Jirka



Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#2290] | Publikováno: 15.10. 2011 - 20:32
ad 4)
Při vytváření souřadného systému vybíráte počátek - point. Ten lze vzít jako již stávající geometrii (vrchol tělesa, koncový bod křivky, ...) nebo si ho prostě vytvoříte jako nový přesně tam kde potřebujete. S definicí směru je to úplně stejné. Buď ukážu na stávající přímkovou geometrii nebo si ji vytvořím dle potřeby. V dialog okně pro vytvoření axis systému si pak můžu výběrem jednotlivých komponent nadefinovat potřebnou orientaci.

Co se týká možností parametrizace a programovatelnosti, tak k tomu je Catia přímo stavěná.
Komik1000

Poslat zprávu | Profil
[#2295] | Publikováno: 15.10. 2011 - 23:27

Díky, už jsem se tomu dostal na kobylku.
Dnes jsem se popral se sketcherem a musím uznat, že je mnohem lepší než v NX. Práce s vazbama a kótama je intuitivní a přehledná. Jednoduchou parametrizaci jsem si také vyzkoušel.

Začíná se mi Catie líbit :) (až na ten pohyb s modelem, ale už si taky zvykám)
Komik1000

Poslat zprávu | Profil
[#2296] | Publikováno: 15.10. 2011 - 23:31
Jo a ty základní pohledy jsem si upravil dle libosti - chvála této možnosti.
Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#2299] | Publikováno: 17.10. 2011 - 11:48
Co je na parametricke kreslenie lepsie? Catia. Solid Works. alebo Invertor?

Mate niekto vyskusanu tuto trojicu?
Ponuka Invertor a Solid vobec nejake moznosti parametrickych liniek?
Jana Kunčíková

Poslat zprávu | Profil
[#2365] | Publikováno: 03.11. 2011 - 10:14
Když tak chválíte skicování v Catii, tak velmi postrádám constrain Equal (stejný). Znamená to, že vyberu dva elementy a přiřadím jim stejnou délku nebo poloměr (třeba u vytváření rádiusů ve skice téměř nepostradatelné), teď to nahrazuji symetricitou a různě jinak. Je tato vazba někde schovaná? Nebo vůbec není?
Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#2367] | Publikováno: 03.11. 2011 - 11:50
Ved prave nato sluzia tie parametricke vazby, aby ste dali napriklad dvom priamkam tu istu dlzku.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#2368] | Publikováno: 03.11. 2011 - 12:45
Uživatel odpovídá na příspěvek #2365:
Toto se řeší funkcí Equivalent Dimensions (v panelu Knowledge). V podstatě se seskupí více parametrů, např. hodnoty kót ve skice, kterým se přiřadí jedna hodnota.


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.