Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda
Fórum, registrace
Formátování příspěvků
Nastavení účtu

Nevíte si rady?

Pro snadnější orientaci na webu jsme pro vás připravili stručnou nápovědu. Pokud ji budete věnovat chvilku pozornosti, nebudete se k ní muset později vracet a možná i předejdete některým chybám.

Diskuse

Pro vstup do některých sekcí je nutná registrace. Čtení příspěvků a článků a je možné bez registrace, ale pokud chcete do diskuse přispívat, musíte být registrováni. Stejně tak je se stahováním některých souborů.
Uživatelé tohoto fóra jsou většinou lidé, kteří s programem CATIA V5 pracují na profesionální úrovni nebo studenti. Pravděpodobnost, že by se zde objevovaly nevhodné příspěvky, je malá, i přesto jsme se rozhodli neumožnit anonymní diskusi.
Jako registrovaný uživatel můžete:

 • Vytvářet nová témata a odpovídat
  Můžete položit dotaz a vytvořit tak nové téma. Pak již jen čekáte, až Vám na Váš někdo odpoví.
 • Uzamknout svá témata
  Pokud bude váš dotaz zodpovězen a téma se tak stane pro vás neaktuálním, můžete jej uzamknout(v diskusi nebude možné pokračovat) Znovu odemknout jej může pouze moderátor.

Princip fóra

Celá diskuze je rozdělena do kategorií, kam jsou zařazena jednotlivá témata. Kategorie 'Testovací' je určená pro vyzkoušení funkcí diskuse - neodesílají se upozornění a uživatelé tak nejsou zbytěčně spamováni. .
Informace o jednotlivým tématech jsou uvedeny v tabulce. Ve prvním sloupci je prostřednictvím ikonek zobrazen stav téma.
Význam ikon je zobrazen níže znamenají nasledující:

Status Význam
Nové téma Nově založené téma, kde ještě není žádný příspěvek
VIP téma Téma obsahující vysoce odborné informace či takové, které nemohou být volně přístupné
Aktuální téma Téma, kde se již diskutuje
Horké téma Téma, kde je více než 10 nových příspěvků za poslední týden
Staré téma Téma, kam nikdo nepřispíval již více než 180 dnů
Uzamčené téma Do tohoto téma již není možné přispívat, pokud jej moderátor znovu neodemkne

Informace o tématu

Ve druhém sloupci je zatrhavácí pole, které indikuje, jestli máte téma přidané do seznamu sledovaných. Přidání / odebrání je možné pouze po přihlášení. V dalším sloupci je název téma s odkazem na zobrazení celého vlákna. V posledním sloupci je počet reakcí ve diskusi. Fórum je navrženo tak, abyste mohli ihned zjistit, zda jsou v některém z témat nové reakce. Číslo před polmčkou značí celkový počet reakcí, číslo za polmčkou počet reakcí, které byly napsány od posledního příhlášení. Pokud je alespoň jeden nový příspěvek, číslo se zobrazuje červeně. Tato funkce je k dispozici pouze po přihlášení, v opačném případě se zobrazuje znak '-'.

Stav Téma Reakce
Testovací fórum 9 - 2

Položení dotazu (Nové téma)

Pokud potřebujete vyřešit Váš dotaz, můžete zkusit nalézt řešení v již existujících diskuzích, nebo založit nové téma - v hlavním menu Diskuse > Nové téma. Před položením dotazu vyberte, do které kategorie váš dotaz spadá. Důležitá je správné pojmenování tématu. Uživatelé vidí právě tento název, a pokud pro ně nebude jednoznačný nebo bude zmatený (příliš dlouhý, nepřímý), ani se nebudou obtěžovat si jej přečíst, natož aby vám odpovídali.

Vlastní dotaz se snažte napsat co možná nejpodrobněji, aby ostatní věděli, jak vám nejlépe poradit. Pokud je dotaz z oblasti programování, je dobré přidat část zdrojového kódu (ne celý kód o 4000 řádcích, to nikdo číst nebude).

Ptáte-li se na konkrétní věc v názvu téma, položte otázku raději ještě jednou v textu dotazu.

K vašemu dotazu můžete připojit obrázek, na kterém je např. chybová hláška, nebo soubor s modelem, se kterým si nevíte rady. Maximální velikost je souboru je zatím jen 10MB, časem se limit možná zvýší.

Napsání příspěvku

Pokud chcete přispívat do diskuze, musíte být registrovaným členem, viz Je nutná registrace. Formulář pro napsání příspěvku se nachází na konci stránky vláknem. Přispívat není možné, pokud je téma uzamčeno.

Pro napsání příspěvku máte tři možnosti.

 • Pokud pouze napíšete váš příspěvek do vstupního pole formuláře, bere se vaše odpověď jako přímá rekce na dotaz položený tazatelem, který založil dané téma.
 • Chcete-li odpovědět či reagovat na některý z již existujících příspěvků v daném tématu, klikněte na odkaz Odpovědět vedle informací o příspěvku. V poli formuláře se automaticky vytvoří již zformátovaný text, který bude říkat, na čí příspěvek odpovídáte a bude obsahovat i zpětný odkaz na tento příspěvek, viz ukázka.
  Uživatel odpovídá na příspěvek #94:
  Text vašeho příspěvku...
 • Pokud chcete reagovat na konkrétní část příspěvku (věta, výraz), můžete použít možnost citace. To se provede tak, že označíte část text, který chcete citovat a kliknete na odkaz Citovat. V poli formuláře se automaticky vytvoří již zformátovaný text podobně jako v případě odpovědi, který obsahuje citovanou část, viz ukázka. Citovaný text může maximálně 300 znaků.
  Uživatel cituje z příspěvku #82:
  'citovaná část textu'
  Text vašeho příspěvku...
 • Vaší odpověď můžete doplnit obrázkem či souborem, viz. Položení dotazu.

Formátování příspěvků

Příspěvky a články na fóru lze formátovat a vkládat do nich odkazy a obrázky. Formátování se provádí vkládáním předepsaných značek před a za formátovaný text (odkaz, obrázek), v principu to vypadá takto: [xx] formátovaný text [/xx] kde znaky xx jsou nahrazeny konkrétními značkami. Jak vypadá zformátovaný text se podívejte do tabulky.

[B]text[/B]tučné
[I]text[/I]kurzíva
[CODE]text[/CODE]neproporcionální
[PRE]text[/PRE]
zdrojový kód
[URI]odkaz[LINK]http://adresa[/URI]odkaz | ve tvaru http://adresa
[IMG]text[/IMG]]obrázek | adresa ve tvaru http://adresaobrazku
[HR]
[LI]a)
b)
c)[/LI]
 • a)
 • b)
 • c)

Pro usnadnění formátovaní je nad vstupním polem formuláře lišta s tlačítky, které formátují automaticky. Stačí pouze označit část textu, kterou chcete formátovat a stisknout příslušné tlačítko..

Formátovat text lze samozřejmě i ručne. Pokud uděláte ve formátování chybu, tj. například zapomenete na koncovou značku, nestane se nic zásadního, pouze v textu budou vidět formátovací značky.

Nastavení účtu

V sekci Nastavení účtu můžete měnit údaje, které jste zadali při registraci. Aby se změny projevily, je třeba se odhlásit a znovu přihlásit (pokud ke změně údajů nedojde ani poté, zavřete a znovu otevřete váš prohlížeč).

VIP členství

Pro přístup do některých sekcí fóra, diskuzí nebo pro stažení některých souborů jsou vyžadována VIP práva. Pokud se chcete stát VIP členem, stačí udělat následující. V sekci Nastavení účtu doplňte všechny údaje označené hvězdičkou. Tyto údaje jsou povinné pro získání VIP práv. Zadávejte pouze pravdivé a správné údaje, mohou být kdykoliv ověřeny a pokud nebudou souhlasit, váš účet může být trvale zablokován.

Po vyplnění všech nutných údajů v uživatelském účtu odešlete žádost o nastavení VIP práv. Po vyhodnocení žádosti administrátorem Vám bud práva budou nastavena (budete informováni emailem) či zamítnuta (v tom případě bude důvod zamítnutí sdělen v soukromé zprávě.

Aby se změny projevily, je třeba se odhlásit a znovu přihlásit (pokud ke změně údajů nedojde ani poté, zavřete a znovu otevřete váš prohlížeč).