Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Vznik a historie
Statistiky
Přehledy
Hledat na fóru
Nápověda

Seznam příspěvků uživatele

V tabulce jsou všechny příspěvky uživatele Jan Hnátík (jan.hnatik) řazené podle témat. Kliknutím na název téma se zobrazíte celou diskusi.

TémaZaloženoOdpověď
Nefunguje simulace obrábění (kde je problém?) 30.5. 2016 Dobrý den,

tak důvodů může být 100+1. Každopádně, pokud se Vám při spuštění simulace zobrazí hláška, že se vytváří blockform, tak už je to špatně. V PartOperation (2x kliknout na PartOperation ve stromě) musíte označit, co je součást a co je polotovar. Tak to zkuste a pokud by to pořád nefungovalo, tak dejte vědět. Že by to byl problém v PC, to se mi nezdá.
 
Frézování závitů 6.5. 2016 Dobrý den,

ve většině případů je to proto, že neodpovídá nastavení stoupání závitu u díry a u nástroje. Stoupání u geometrie je vidět na záložce geometrie (druhá záložka). Stoupání nástroje nastavíte tak, že se přepnete na záložku nástroje, pak stisknete tlačítko "MORE" a následně se přepnete na záložku "Technology" (alespoň myslím, že se tak jmenuje). Výchozí hodnota stoupání pro všechny závitníky a závitové frézy je totiž "1". Pravděpodobně chcete frézovat závit s jiným stoupáním.
 
Osa nastroje 12.5. 2016 Aha, tak už asi vím, co myslíte. V první řadě zkontrolujte, jestli je nul. bod resp. souřadný systém opravdu kolmo k součásti. Zkontrolujte osu nástroje ve chvíli, když vložíte novou operaci a ještě není nadefinována žádná geometrie. Je to 0,0,1 a změní se to na ta Vaše čísla až ve chvíli, kdy vyberete geometrii? Nebo už je ten vektor špatně hned od začátku? Pokud je při vložení 0,0,1 a změní se až po definici geometrie, tak není nul. bod kolmo k obrobku. To byste také poznal na výsledku simulace. Jestliže obráběné plochy nejsou kolmo na osu Z, ručně opravíte vektor na 0,0,1, tak by Vám měl nástroj při simulaci některá místa lehce podřezávat a některá nedořezávat.
Pokud je to už od začátku špatně, tak si to zřejmě nese nějakou chybu již z toho vzorového procesu. Pak asi budete muset opravit ručně všechny operace v tom původním procesu a znovu uložit.
Osa nastroje 10.5. 2016 Tak to netuším. A co se tedy stane, když tu osu nezadefinujete? Nástroj je pak někam vykloněný nebo to vůbec nejde spočítat?
Osa nastroje 6.5. 2016 Dobrý den,

úplně nerozumím Vašem dotazu. Ale pravděpodobně děláte něco špatně. U tříosého obrábění nastavíte prvně nulový bod a pak už na osu nástroje vůbec nesaháte.
Na obrázku, co jste přiložil, to vypadá, že je vše v pořádku. Vektor je správně 0,0,1. Máte správně nadefinovaný nul. bod? Osa Z pochopitelně musí být v ose nástroje.

S pozdravem
Jan Hnátík
 
Vlastní (spesiální) tvar nástroje 2.5. 2016 Asi jsem to nenapsal úplně jasně. Nejde o rotaci skici jako takové, ale o tvorbu skici samotné. Když vytváříte skicu, začnete kreslit čáru v počátku skici a pak kreslíte uzavřený řetězec z úseček a oblouků a to tak, že postupujete proti směru hodinových ručiček. Navíc to ještě musíte kreslit v 1. kvadrantu (pravý horní kvadrant). Osu tam raději nekreslete.
Tím pravým tlačítkem pak kliknete na nástroj v ResourcesListu v obrábění. Na to už jste asi přišel, ale píšu to pro jistotu, kdyby téma hledal i někdo jiný.
Vlastní (spesiální) tvar nástroje 28.4. 2016 Dobrý den,

postup z nápovědy naleznete zde:
http://catiadoc.free.fr/online/mfgug_C2/mfgugbt0415.htm
Já osobně nejraději používám až ten oslední postup "CATPart Tools for Photo or Video Mode and Collision Checking". Jde vlastně jen o to, vytvořit si CATPart, ve kterém je těleso nástroje vytvořeno pomocí dvou rotačních objemů. Důležité je, aby se obě skici jmenovaly "CUT" a "NOCUT". Řezná skica musí začínat v počátku skici a kreslí se PROTI směru hodinových ručiček a musí být nakreslena v rovině YZ. Neřezná pak na ni výškově navazuje a musí se také kreslit proti směru.
Na nástroj pak klikněte pravým tlačítkem, vyberte NC resources a pak Add user representation. A označte soubor, ve kterém máte nakreslenou reprezentaci nástroje.
Upozorňuji, že dráhy nástroje jsou počítány na základě původní geometrie, reprezentace slouží jen pro simulaci.
 
Advanced machining-vlastní nástroj 6.1. 2016 Dobrý den,

jak už Vám řekl pan Cinert. V Catii je možné přiřadit nástroji určitou reprezentaci a to v podstatě libovolného tvaru. Problém je ale, pokud tomu dobře rozumím, že se jedná pouze o grafickou reprezentaci, tedy jakýsi obal původního nástroje. Ale dráhy nástroje jsou i nadále počítány na základě toho původního nástroje, tedy např. kulové frézy apod. Takže dost záleží i na tom, co s tím chcete obrábět? Budou to nějaké složité tvarové plochy?
 
obrábanie 17.1. 2014 V předchozím příspěvku se nepřipojil obrázek, tak ještě jednou.
obrábanie 17.1. 2014 Dobrý den,

abych řekl pravdu, také úplně netuším, co znamená dodržet materiál. Pokud jde o grafické zobrazení materiálu, myslím, že to není možné.
Co se týče zobrazení NC kódu. Simulace v CAM systémech obecně běží na základě vnitřního formátu (často se nazývá CL data). Tento vnitřní formát je pak pomocí postprocesoru přeložen na NC kód pro konkrétní stroj s řídícím systémem. To znamená, že simulace v CAM a reálné pohyby stroje nemusí být shodné. Záleží na tom, jak dobrý máte postprocesor. Existují ale programy, které jsou schopny provést simulaci na základě NC kódu. Jak již zmiňoval Ing. Randa, je to např. VeriCut. Ale musím trochu oponovat, protože Catia to umí také! Problém je v tom, že pro to potřebujete tzv. reverzní postprocesor a také také emulátor řídícího systému, správně nadefinovanou kinematiku NC stroje a možná i další věci. Pak můžete pustit simulaci na základě NC kódu (viz obrázek NC code simulation)
Pokud máte maketu stroje, můžete také zobrazit hodnotu polohy jednotlivých os. Tento způsob sice neukazuje přímo NC kód, ale o poloze stroje Vám to poví víc než jen souřadnice X, Y, Z a složky vektoru nástroje I, J, K. Pro tohle zobrazení nepotřebujete reverzní postprocesor a ty další věci.
V obou případech se ale připravte na to, že to bude velmi drahé. Profesionální postprocesory od firem Cenit apod. se klidně pohybují okolo 1000€ za 1 programovanou osu (pěti osý stroj je tedy 5000€). Pokud nemáte zakoupený modul pro simulaci stroje (NC Machine Tool Simulation), tak se připravte na další výdaj.
 
Lze iilegalne ,,download'' cattii V5 23.12. 2012 Dobrý den,

pošlete celé své jméno a adresu a někdo se Vám určitě ozve:-)
 
Viacose obrabanie 18.5. 2012 Tak při pohledu z boku ta dutina nevypadá zase tak zle. Já osobně bych na to šel opravdu přes to indexované obrábění. Nastavení osy bych provedl tak, že bych si natočil model do takové polohy, aby bylo do dutiny vidět. Při volbě osy je v dialogu ikona, která nastaví polohu osy nástroje kolmo k ploše obrazovky, resp. ve směru pohledu. To znamená, že se vlastně díváš ze směru nástroje. Klasickým Roughingem bych to vyhruboval, dále bych pokračoval asi Z-Levelem (se stejným sklonem osy), jen na té plošší části bude možná potřeba sáhnout Sweepingem nebo tak něco. Vždycky si chce nejdřív představit, co chci dělat, a až potom se snažit Catii (nebo jakýkoli jiný CAM) donutit, aby udělal to, co chci.

Jinak ty dutiny jsou asi rozloženy rovnoměrně po 72°, takže až budeš mít obrobenou jednu dutinu, transformovat operace kolem osy. Abys to nemusel oklikávat pětkrát do kola.

Honza
Viacose obrabanie 18.5. 2012 Ahoj,

souhlasím s Cerkim, součástka je opravdu dost složitá. Když se na obrázek koukám, není moc vidět, jak hluboko ty kapsy jdou. Skoro to vypadá, jako že se nástrojem bude muset sáhnout "za roh". Ale pokud bys použil odlehčenou kulovou frézu, tak by to asi šlo. Už jsem to taky dělal. V Catii jsem kulovku nadefinoval jako kotoučovou frézu (T-Slotter), průměr je např. 20mm, zaoblení je na horní i spodní straně 10mm. Tím pádem má vlastně stopka frézy jakoby průměr 0mm, ale to v téhle chvíli nevadí. Zbytek nástroje můžeš domodelovat třeba jako upínač. Podle obrázku ale myslím, že ta kulovka bude asi hodně odlehčená a hlavně hooodně vyložená, takže tuhost nástroje veškerá žádná. Takže to bude spíš takový "š***lání".

Jinak na ty dutiny můžeš klidně použít 3D operace (hrubování, Spiral milling,...), ale pochopitelně s vykloněnou osou. Tím chci říct, že nejspíš nebude potřeba plynulé 5osé obrábění, ale bude stačit indexované 3+2osé, což je pochopitelně jednodušší.

Honza
 
lathe machining ako nato 11.1. 2012 Ahoj,

nejaky manual na soustruzeni mam k dispozici, ale bohuzel jsem cca 1 mesic pryc a pochopitelne ho nemam s sebou. Pokud tedy na to nejak nespechas, tak se ozvu po prijezdu a poslu Ti ho na mail.
Kazdopadne pri soustruzeni se, alespon co ja vim, vychazi z 2D kontury, ktera se pak oznacuje jako plochy obrobku. Ta jde bud vytvorit automaticky (takova cerveno-oranzova ikona, ale nepamatuji se, jak se jmenuje) a nebo si ji muzes udelat sam jako klasickou skicu. Jedna skica bude pro obrobek, druha pro polotovar. Pokud ses prokousal frezovanim, tak pokud budes u soustruzeni se skicou postupovat stejne, nemel by byt problem.

Mej se
Honza
 
čeština 1.7. 2011 Dobrý den,

co se týče češtiny pro Catii, tak Vás asi zklamu. Oficiálně překlad, pokud vím, není. Nějaký překlad měli, myslím, u Technodatu. Ale spíše to nedoporučuji. Ne, že by byl špatný, ale kdekoli se setkáte s Catií, tak bude buď v angličtině a nebo němčině. Takže je lepší se to učit takhle. Každopádně hodně parametrů se zadává přes grafické rozhraní (takové aktivní obrázky) a u ostatních parametrů jsou takové malé otazníčky, které Vám zobrazí grafickou nápovědu. Takže se rychle zorientujete.
Jeden ukázkový příklad je zde: http://catia-forum.cz/download/?category=5
Pokud mi pošlete mail, tak Vám pošlu jeden návod, který jsem nedávno udělal pro výuku. Alespoň mi jako nezávislý řeknete, jestli se to dá pochopit, či jestli něco změnit.

S pozdravem
Jan Hnátík

P.S.: Příští týden jsem na dovolené, tak pokud bych se neozýval, tak to bude tím:-)
 
machining - rezné podmienky 18.5. 2011 Ono je také třeba říct, co je to optimalizace řezné rychlosti. Např. ten iMachining by také mohl tvrdit, že řídí a optimalizuje řeznou rychlost. Na základě určitých zadaných parametrů totiž opravdu navrhuje optimální řeznou rychlost. Ta už se však v průběhu operace nemění.
U toho TNC426 to zastavuje proto, že systém samozřejmě kontroluje otáčky vřetene a porovnává je se zadanými. Povoluje určitou odchylku, ale pokud je ta odchylka příliš velká, dojde k tomu zastavení, dokud se to opět nesrovná. A k té odchylce dochází, protože to systém neřídí dostatečně rychle. Ta vaše iTNC530 to ale asi určitě zvládá.
Jak jste psal, že by ty rovnice na řízení vřetene nebyly složité. Asi jak pro koho, já bych je nedal:-) Ale problém je asi spíše v tom, že to u frézek nikdo moc neřeší (u soustruhu je to jiné, jak již tady psal kolega). Dokonce i ta optimalizace posuvu, která je už docela dost dobře zvládnutá, se v praxi moc nepoužívá. Alespoň já o žádném podniku, kde by s tím pracovali moc nevím. Je to nejspíš proto, že dokud to alespoň "trochu obrábí", tak to nikdo neřeší. A optimalizační nástroje také nejsou úplně zadarmo. Ale uvidíme, třeba se to v budoucnu změní.
machining - rezné podmienky 13.5. 2011 Oba články, které zde máte sice píší o optimalizaci programu, ale ani jeden z nich, pokud vím, otáčky nemění. Vericut mění velikost posuvové rychlosti (feedrate), podobně to dělá třeba FeatureCAM. Je to většinou na základě velikosti odebíraného materiálu. Často se to nazývá softwarové adaptivní řízení. TrueMill je zase strategie, kdy jsou určitým způsobem generovány dráhy tak, aby byl, pokud možno, udržován rovnoměrný úhel záběru nástroje. Velmi podobný je také třeba iMachining, který je v SolidCAMu. U iMachiningu zároveň dochází ke změně posuvové rychlosti, ale otáčky jsou opět konstantní.
Psal jsem o řídícím systému Heidenhain 426, který plynulou změnu nezvládá. Ale např. Heidenhain iTNC530 (čas zpracování informace 0,5ms - tedy 40x rychlejší) už by to měl zvládat, Sinumerik 840D to umí také.
Co se týká skokové změny otáček. U CNC strojů v podstatě nic, jako skoková změna neexistuje. Vše jde s nějakým náběhem a doběhem. Skoková změna otáček v řádu tisíců za zlomek vteřiny tedy u obráběcích strojů není možná. Setrvačné momenty jsou příliš velké. Např. zubní vrtačka by to ale dokázala. Protože tam se rozpohybovávají malé hmoty. To nás ale asi moc nezajímá:-). Ve Vašem případě se však nástroj pohybuje plynule po ploše, úhel strmosti se tedy také mění plynule a proto i otáčky by se měly měnit plynule a ne skokově. Jenže to by musel být řídící systém vybaven nějakým interpolátorem otáček, který by tohle řídil (docházelo by k plynulé změně otáček mezi začátkem a koncem pohybu v rámci jednoho bloku). A to není.
Bylo by tedy nutné, aby se otáčky měnily postupně. Ale změna by nesměla být příliš prudká. V programu by to tedy vypadalo tak, že na každém řádku by byly definovány jak otáčky S, tak posuvová rychlost F.

POZOR!
To zastavení není způsobeno řazením převodových stupňů! U moderních CNC strojů se téměř výhradně používají elektrovřetena (myslím tedy menší CNC stroje, ne horizontky). Změna otáček je tedy plynulá. Není to ale variátorem! To by bylo moc strojařské řešení:-) Raději si necháme poradit od elektrikářů a elektrotechniků. Ve vřeteni je tedy asynchronní motor a jeho otáčky jsou řízeny frekvenčním měničem. Motor má sice nějakou momentovou charakteristiku, takže při extrémně nízkých otáčkách je vřeteno slabé, ale to se nedá nic dělat. Ve vašem případě bych se o řazení rychlostních stupňů raději ani nezmiňoval.
Jinak přeju hodně štěstí u státnic.
machining - rezné podmienky 13.5. 2011 Dobrý den,

abych řekl pravdu, tak podle mne tohle jen tak nějaký CAM neumí. Protože se s tímhle problémem také setkávám, také už to chci nějak řešit a vyzkoušet nějaká možná řešení. První věc, kterou ale podotknu je, jestli to bude Váš NC stroj vůbec zvládat. Např. stroj MCV750A s řídícím systémem Heidenhain 426 to nedokáže. Rychlost zpracování informace je jen 20ms. Takže při každé změně otáček dojde k zastavení posuvu a teprve ve chvíli, kdy vřeteno dosáhne zadaných otáček, se stroj zase rozjede. Ale to vyzkoušíte velmi snadno, zkuste při pohybu nástroje otočit potenciometrem otáček a uvidíte, jestli bude stroj zastavovat.
Zpět ke Catii. Nevím o tom, že by Catie uměla plynule měnit otáčky. Jedna z možností je rozdělit obráběnou plochu na jednotlivé části podle sklonu. A pak samozřejmě definovat jednotlivé funkce. To jde přes záložku Zone, ale ta není u funkce Contour-driven. Musel byste použít např. Sweeping nebo Spiral Milling.
Další možnost je rozdělit plochu pomocí funkce Machining Slope Area. Nevím, jestli tuhle funkci používáte, ale slouží k rozdělení vybraných ploch do max. třech oblastí podle strmosti. Na tyto oblasti pak můžete zvolit jednotlivé operace. V obou případech ale bude asi vidět napojení. Předpokládám, že chcete dosáhnout velmi vysoké kvality povrchu, takže to asi nebude správné řešení.
Poslední možnost je udělat si vlastní postprocesor, který by na základě aktuálního sklonu plochy měnil řezné podmínky. To je ale asi dost složité, nehledě na to, že pro zachování konstantních řezných podmínek by se se změnou otáček musela adekvátně měnit i posuvová rychlost.
Díval jsem se na Váš model. Napadla mne ještě jedna možnost. Ty obráběné plochy jsou vcelku přístupné. Možná by stálo za to vyzkoušet jiný tvar nástroje. Myslím tím "torusku", tedy např. D10r2 apod. Tyhle nástroje tolik netrpí na nulovou řeznou rychlost ve středu nástroje.
 
generovanie kodu a obrabanie 1.5. 2011 Ahoj,

máš pravdu, ten program, co potřebuješ, je postprocesor. Ale s tím je vždy trochu problém. Postprocesory jsou většinou, samozřejmě, komerční SW a nikdo Ti ho nepošle. Nehledě na to, že pokud je to v pěti osách (ale vzhledem k tomu, že říkáš, že jsi začátečník, tak to nepředpokládám), tak univerzální postprocesor moc není. Tedy něco by šlo, ale s tím nebudu zatěžovat. Ale je tady jedna možnost. Nevím, jakou licenci Catie máš, ale minimálně ve školní licenci ED2 nějaké postprocesory jsou. V Catii tedy koukni do menu a vyber Tools>Options. Pak ve stromu na levé straně zvol Machining. V záložce nahoře přepni na kartu Output. Zde je hned na prvním místě volba toho, kde je adresář s postprocesory. Zadej jeden z Cenit, IMS a nebo ICAM. Já osobně mám nejraději IMS.
Tak, a teď až budeš generovat NC kód, tak postupuj stejně jako teď, tj. klikni na ikonu Generate NC Code in Batch Mode. Hned na první kartě změň nastavení z APT na NC Code. Když se teď podíváš na poslední záložku NC Code, tak bys měl mít přístup k postprocesorům. Zrovna IMS tam má heidenhain530. To udělá program v DIALOGu. Pokud by tam něco nešlo, tak zkus nějaký jiný, který pojede v ISO.
Možná, že v NC kódu budeš muset udělat nějaké ruční změny, typicky to je třeba vložení řádku "M6" za výměnu nástroje "Tool Call ...". Ale to záleží na nastavení mašiny.
Jen upozorňuji, že pokud máš licenci ED2, tak ta není určena pro komerční použití!
 
resource list + machining 5.4. 2011 Dobrý den,

nejjednodušší a asi také nejsprávnější postup, jak dostat nástroje z jednoho souboru do druhého, je využití katalogu nástrojů. Katalog budete mít vytvořený nastálo. V prvním souboru, kde už máte nástroje nadefinovány, klikněte pravým tlačítkem na nástroj a vyberte NC Resources > Send to Catalog. Zde si založte nový katalog nástrojů (Pozor! Neměňte cestu ke katalogům, jen zadejte nový název.) Každý další nástroj pak odešlete stejným způsobem (už tam bude zaškrtnuto "Update an existing catalog"). V dalších souborech pak můžete nástroje vytáhnout z katalogu. Uděláte to tak, že na záložce nástroje kliknete vedle jména stávajícího nástroje na ikonu s lupou. Otevře se vám tabulka s katalogem. Hned na první řádce ("Look in") vyberete Váš katalog a nástroj zde vyberete. Doporučuji vytvářet co nejpřesnější a nejdetailnější nástroje, protože změna nástroje v katalogu již není tak snadná.

Pokud chcete změnit upnutí, asi nejjednodušší je nadefinovat celý nový Part Operation (ona to totiž i ve skutečnosti je celá nová operace). Ikony naleznete na liště, která se jmenuje "Manufacturing program". Po vytvoření Vám na obrazovce zmizí původní součást. Nelekejte se, je to tak správně. Do Part Operation ještě vložte nový program (je to modrá ikona na stejné liště).

Stejně jako při definování původní Part Operation na ni ve stromu 2x kliknete. Protože jste Part Operation nevytvářel přímo ze souboru CATPart, musíte ještě zadefinovat, co se bude obrábět. Hned vedle 3. ikony odshora je napsáno "No Product or Part selected". Klikněte na ikonu a vyberte součást, kterou chcete obrábět (tedy stejný CATPart jako v předchozí operaci). Další je stejné, jako už jste dělal.

No, a pak už dělejte jako předtím.

Uf, to jsem se nějak rozepsal. Ale snad to pomůže.
 
Kulové frézy 26.2. 2011 A na co to potřebujete? Chcete jako opravdu fyzický model (.CATPart) a nebo jen reprezentaci pro obrábění?
 
Zavity 13.12. 2010 Dobrý den,

je to proto, že nemáte ten závit zobrazený. Na levé straně ve stromě najděte pohled, na kterém chcete závity zobrazit (např. Front View). Klikněte na něj pravým tlačítkem a v "Properties" zvolte záložku "View". V tomto dialogu musíte zaškrtnout volbu "Thread". Catia pak automaticky bude vykreslovat závity a půjdou zakótovat.
 
Malé rozlišení monitoru 15.12. 2010 Aha, ale VMware Workstation vlastně spustí něco jako virtuální systém, že? Znamená to, že musím pod Win 7 pustit druhou relaci Win 7? Nebo se pletu?
Malé rozlišení monitoru 12.12. 2010 Díky za odpověď. Už jsem to všechno zkoušel, ale stále to není ono. Ale nic lepšího mne zatím také nenapadlo. Tak jen kdyby náhodou měl někdo obdobný problém, nejdůležitější je nastavit velikost fontu u "Popisy tlačítek" a "Záhlaví aktivního okna" na minimum. Zbavit se Aera a nastavit "Klasické nastavení". Poslední věc je "Automaticky skrývat hlavní panel".

Takže ještě jednou díky.